future

Саме зараз настає час, коли «людський фактор» перестає бути виправданням нелогічних рішень і перетворюється на недолік. Чи варто тобі міркувати над зміною професії, читай у нашій добірці. Наприкінці – бонус: розповімо, якими якостями ти маєш володіти, щоб не лишитися безробітним(-ою) в епоху автоматизації.

Оператори call-центрів

Зараз це одна з найпоширеніших вакансій на сайтах пошуку роботи. Оператори покликані вирішувати проблему клієнта і надавати технічну підтримку. Вони настільки послужливі, ввічливі і розмовляють так шаблонно, що вже зараз скидаються на роботів. Останні, до речі, вже володіють відповідними функціями: визначати проблему того, хто телефонує, і перенаправляти його на компетентного оператора. Тож зовсім скоро потреба в операторах-людях відпаде зовсім.

Перекладачі

Насправді вимиранню цієї професії мимоволі сприяє кожен із нас: щоразу, вводячи текст в онлайн-перекладач, ти його навчаєш. Вказуєш, що слово в реченні перекладено неправильно, і комп’ютер запам’ятовує це. З кожним таким виправленням він учиться, а переклад стає досконалішим. З 2016 року Google почав застосовувати нейромережі для перекладу, завдяки чому якість перекладу зросла на 60 – 80 %. Нейромережевий переклад виявився максимально наближений до людського. Результати вражають: за шкалою від 0 до 6 такий переклад з англійської на іспанську вже отримав середню оцінку в 5,4 бала.

Консультанти

Уяви: більше жодних «Дякую, я просто дивлюся» і зневажливо-ображених поглядів у відповідь. Для роботи на цьогорічних Олімпійських іграх у Токіо вже взяли на роботу машин-консультантів. Вони допомагатимуть гостям в організаційних питаннях, направлятимуть глядачів на їхні місця і надаватимуть інформацію про поточні події.

Няні

Роботи вже можуть замінити нянь і доглядальниць. Японська компанія NEC Corporation розробила робота PaPeRo, здатного розважати й доглядати дітей і людей із психічними розладами, допомагаючи їм розвивати навички спілкування. Робот може вести діалог природним і приємним голосом, розповідати жарти, нагадувати про прийом ліків і передавати голосові повідомлення від інших людей.

Касири

Страшно уявити, що колись ми перестанемо чути в супермаркетах таке дороге серцю «Фішки збираєте?», «Гривня є?», «Пакет потрібен?» і, звісно ж, легендарне «Ахрана, атмєна!». Однак уже сьогодні в багатьох магазинах існують каси самообслуговування. Тож щойно ми призвичаїмося до них, черги почнуть рухатися швидше, а люди за касою зникнуть як явище.

Фермери

У найближчому майбутньому орати, сіяти і збирати врожай на полях будуть лише роботи. Агропромисловість уже активно використовує перші зразки самокерованих тракторів, які здатні орати великі поля, використовуючи дані супутникової навігації. Безпілотники спостерігають із повітря за станом ґрунту і посівів, а датчики на ґрунті відстежують його вологість і вміст поживних речовин, після чого автоматично вмикаються гідравлічні установки, які живлять рослини.
Так, 2018 року японська агротехнічна компанія Spread запустила першу у світі повністю автоматизовану ферму з вирощування зеленого салату. Тож безсумнівно, майбутнє сільського господарства – за машинами.

Будівельники

Будівництво вже частково автоматизоване: на заміну спорудженню будинків по цеглинках приходить одна з найбільш обговорюваних технологій останніх років – 3D-друк. Людина вибирає вподобаний дизайн будинку, натискає одну кнопку – і гігантський будівельний 3D-принтер друкує потрібні блоки з бетону або іншого матеріалу. Компанія WinSun у Китаї розробляє такі будинки з 2014 року. А шанхайський 3D-принтер для друку будинків може створити десять будинків з будівельних і промислових відходів. Вартість виробництва одного такого будинку – не вище ніж 5 тисяч доларів.

Кур’єри

Хоч наше життя вже складно уявити без кур’єрів із квадратними наплічниками, однак жодними унікальними навичками вони не володіють, а тому зовсім скоро послуги доставки візьмуть на себе дрони. Вони будуть доставляти їжу просто з ресторанів, а інтернет-покупки – безпосередньо зі складів. Зараз у цьому напрямку працюють одразу кілька перспективних проєктів: Starship Technologies з Естонії вже використовує маленьких роботів-кур’єрів у сотні міст для доставки гарячих продуктів з піцерій і ресторанів, Marble – стартап із Сан-Франциско – схожим методом навчився доставляти фалафель, а роботи Kiwi привозять їжу студентам у Каліфорнії.

Фармацевти

Ліки пацієнтам уже почали продавати роботи. У Сан-Франциско медичний центр UCSF встановив у двох госпіталях експериментальні автомати, які, отримавши від лікаря електронний рецепт, відважують потрібні дози медикаментів, упаковують їх у пігулки і видають пацієнтові. Робот-фармацевт прекрасно зарекомендував себе, безпомилково виготовивши 350 000 доз ліків. Машина видає ліки набагато швидше за людину, працює без перерв і ризику помилитися через втому.

Журналісти

Так, навіть вони. Контент від штучного інтелекту – реальність уже сьогодні. Статті, тексти пісень і книжки зможуть писати роботи. Це довела сінгапурська редакція популярного журналу Esquire. У 2019 році вона випустила квітневий номер, створений штучним інтелектом. «Автор», на ім’я AI Squire, написав лист редактора і п’ять матеріалів.
AI Squire для журналу розробила компанія AI QLX. Бот пропонував журналістам сюжети для текстів, а також сам написав матеріал про те, навіщо люди носять одяг, текст про історію штучного інтелекту та інші. Статті від AI Squire вичитувала людина-редактор, але правила їх так само, як тексти звичайних журналістів.

Які люди будуть незамінними у час тотальної роботизації?

Відповідь проста: ті, хто можуть створювати. Людину, яка генерує ідеї та рішення, неможливо замінити роботом. Того ж, чия робота – обслуговувати, замінити легко і навіть вигідно: роботи не знають, що таке професійне вигорання, не відпрошуються раніше і не прокрастинують за кавою кілька разів на день. Однак тільки людина може бути джерелом креативу, що і є її основною перевагою над усіма можливими роботами.

Якщо, читаючи це, ти усвідомив(-ла), що не можеш нічого запропонувати Ілону Маску і навіть не маєш плану, як екологічно позбавити планету від сміття, – не засмучуйся: соціальні проблеми, гармонізація економічних інтересів, виховання і духовний розвиток людини лишаються сферами, непідвладними штучному інтелекту, і потребують цілковитої твоєї уваги.