VoxUkraine проаналізував 822 000 вакансій і дані про вступну кампанію. Перед вами різниця попиту на ринку праці і пропозиції вузів.

Якщо запропоновані Кабміном етапи виходу з карантину спрацюють, то вже наприкінці літа розпочнеться вступна кампанія-2020. Понад 350 000 випускників складатимуть ЗНО та обиратимуть майбутню спеціальність. Які факультети найчастіше обирають абітурієнти та чи відповідає популярність цих напрямів запитові ринку праці? 

Вибір майбутньої спеціальності - це відповідальний крок, адже він так чи інакше вплине на майбутнє людини. Дуже імовірно, що він визначить швидкість працевлаштування  та рівень стартової зарплати. Тим паче, що більшість студентів здобувають вищу освіту саме для підвищення шансів отримати кращу роботу в майбутньому.

Які спеціальності найпопулярніші серед випускників шкіл, а які - найбільш затребувані на ринку праці? VoxUkraine проаналізував понад 822 тис.оголошень про вакансії та порівняв їх зі статистикою вступних кампаній 2018 та 2019 років. 

Ми виявили, яких спеціалістів не вистачає на ринку праці, які вимоги роботодавці висувають до цих спеціалістів, чи очікують вони диплом про вищу освіту та чи готові взяти на роботу людину без досвіду. Водночас ми побачили, які спеціальності є найпопулярнішими серед майбутніх студентів. Чи є розбіжності у попиті та пропозиції на ринку праці та вищої освіти? 

Головні висновки

 • Як серед роботодавців, так і серед вступників найпопулярнішими є спеціальності “Управління” та “IT”.

 • Для студентів третьою за популярністю є спеціальність “Гуманітарні науки” - на неї у 2019 році подалось 9% абітурієнтів (з іншого боку, така освіта зустрічається в 1,7% оголошень про вакансії). За кількістю оголошень від роботодавців на третій позиції спеціальність “Охорона здоров’я” (8,69% оголошень та 6,7% вступних заяв).

 • Серед вимог до спеціалістів найпопулярніших напрямків окрему увагу приділяють soft skills: комунікативним навичкам, відповідальності та пунктуальності. 

 • Вимоги до технічних навичок, окрім сфери Інформаційних технологій, зазвичай обмежуються впевненим користуванням ПК, знанням MS Office чи 1С. Без досвіду явно готові наймати у 2,7% оголошень.

 • Заробітні плати можуть бути стимулом для вступників хіба що для напряму Інформаційних технологій, адже для решти галузей вони не піднімаються вище середнього значення по країні (втім, зарплати, які публікуються в оголошеннях, можуть бути заниженими).

Докладну методологію дивіться наприкінці статті.

Менеджери та ITшники

Молодим людям досить важко знайти роботу. Безробіття серед молоді віком 15-24 роки в Україні протягом останніх 5 років становило в середньому 19.5%, у той час як загальний показник для всього населення віком 15-70 років в середньому тримався на рівні 9%. Частково це може пояснюватись неспівпадінням між потребами ринку у певних спеціалістах та тими напрямами навчання, які обирають більшість абітурієнтів. Іншими словами, майбутні студенти обирають не ті спеціальності, які є затребуваними на  ринку праці. 

Ми відібрали топ-5 спеціальностей, на які найбільше подавалися студенти у 2018 та 2019 роках, та порівняли їх з топ-5 вакансій за кількістю оголошень на сайті Jooble. Вони перетинаються у 3 позиціях, тому на графіках далі у нас топ-7 вакансій обох напрямків. 

Вподобання студентів та запит роботодавців  не сильно відрізняються. Протягом 2018-2019 років напрямки “Управління та адміністрування” та “Інформаційні технології” лідирували як за вподобаннями абітурієнтів, так і за запитом від роботодавців (рис. 1). 

Рис.1 Порівняння частки вакансій та спеціальностей за найпопулярнішими напрямками

 

“Управління та адміністрування”

Останні два роки найбільша кількість абітурієнтів прагнула отримати освіту менеджера. У 2018 році спеціалізацію “Управління та адміністрування” обрали 13% вступників, а у 2019 році ще більше - 14.8%. Сюди входить декілька спеціальностей, найпопулярнішою з яких є власне “Менеджмент”. На неї у 2019 році було подано 54 396 заяв, що на 10% більше, ніж у 2018-му (49 022).

Така популярність відповідає запиту ринку. Менеджерів з продажу шукають у 19% всіх вакансій (але абітурієнтам бажано усвідомлювати, що менеджер з продажів, це робота по суті торгівельного представника або агента, ніж керівника - ред. liga.net).  

Однак, на найбільш запитувану спеціальність бухгалтера (20% вакансій) у 2019 році подавалось майже у 4 рази менше абітурієнтів (14 063 заяв), ніж на “Менеджмент”. 

“Інформаційні технології”

Темпи розвитку IT-індустрії приваблюють абітурієнтів. У 2018 році 11.8%, а у 2019 році 12.5% заяв на вступ майбутні студенти подали на цей напрям. Найпопулярнішими спеціальностями в цій галузі виявилися Комп'ютерні науки (39445 і 39908 заяв у 2018 та 2019 відповідно), Інженерія програмного забезпечення (26700 і 27518 заяв), Комп’ютерна інженерія (17029 і 16769 заяв) й Кібербезпека (15506 і 16429 заяв).

На ринку праці такі спеціалісти одні з найбільш  запитуваних. З більш ніж 822 тис. оголошень третина присвячена пошукові спеціалістів з “Інформаційних технологій”. При цьому попит тут перевищує пропозицію, а динаміка росту кількості вакансій вражає. У 2019 році кількість вакансій спеціалістів сфери IT (136 275 або 35% загальної кількості) була на 30% вищою, ніж у 2018 році (105 157 – 26,5% вакансій).

“Охорона здоров’я vs “Гуманітарні науки”

Суттєва відмінність між вподобаннями студентів та очікуваннями роботодавців існує стосовно третьої позиції в обох рейтингах. В той час як на ринку праці не вистачає спеціалістів з охорони здоров’я (9% кількості вакансій), студенти надають перевагу “Гуманітарним наукам”. 

У 2018 році “Гуманітарні науки” обрали 10,9% вступників, а у 2019 році цей напрям отримав 9,6% заяв на вступ. Такої популярності “Гуманітарні науки” набули за рахунок спеціальності Філологія, яка була лідером серед усіх спеціальностей за кількістю заяв у 2018 році (78 571), а у 2019 посіла 2 місце (67 012). 

Шанси знайти роботу, якщо ви подавались на гуманітарні науки, є не такими високими. Втім, кваліфікація отримана при навчанні на спеціальності гуманітарного профілю дозволяє працювати на позиціях декількох сфер (наприклад, ІТ, медіа, маркетинг, діловодство), в яких освіта могла не згадуватись.

Освіта цього напрямку вказана тільки в 1,7% оголошень про вакансії, і найчастіше за ними шукають викладачів іноземної мови (5024 - 36.5% вакансій) та перекладачів (3941 - 27% вакансій).  Незважаючи на це, державне замовлення напрямку у 2019 році становило 4664 місця (5.9% загальної кількості). 

Вступники, як і роботодавці, найбільше цікавилися спеціальностями у сферах “Управління та адміністрування” та “Інформаційні технології”. Роботодавці найбільше шукають менеджерів, бухгалтерів та ІТ-шників. Ці ж спеціальності входять до топ-3 вибору абітурієнтів. 

Однак, на третьому місці рейтингу абітурієнтів знаходяться “Гуманітарні науки”, які в оголошеннях вакансій зустрічаються нечасто. Натомість, на третьому місці за запитуваністю серед роботодавців спеціалісти напряму “Охорона здоров’я”. Про вимоги роботодавців до найпопулярніших спеціальностей читайте далі.

Основні вимоги

Ми відібрали вакансії найпопулярніших сфер за версією роботодавців (Управління, ІТ, Охорона здоров’я) та студентів (Управління, ІТ, Гуманітарні науки) та подивились, які вимоги роботодавці висувають на спеціальності цих напрямів, де вказують вищу освіту та які функціональні навики очікують. Також ми виявили, на вакансії якої сфери вимагають досвід роботи, а де готові взяти студента.

Рис. 2 Основні вимоги до кандидатів

 

Обрані спеціальності сильно відрізняються за функціоналом, тому спільні вимоги у них стосуються так званих soft skills. Це навички взаємодії, роботи в команді та комунікабельності. Тобто вони стосуються функціональної грамотності, яка включає комунікативні, соціальні навички людини, а також «вміння розуміти, оцінювати, використовувати і взаємодіяти з письмовими текстами, аби приймати участь у суспільному житті, досягати своїх цілей і розвивати свої знання і потенціал». В оголошеннях про вакансії серед таких навичок найчастіше згадують комунікабельність. 

У вимогах до вакансій однієї з найпопулярніших сфер “Управління та адміністрування” комунікаційні навики зустрічаються найчастіше - у 17%оголошень про вакансії. Зокрема від здобувача очікують: 

 • комунікабельність (17% оголошень), 

 • відповідальність (13% оголошень), 

 • вміння вести переговори (4% оголошень)

 • стресостійкість (4% оголошень).  

Вищу освіту в оголошеннях на управлінські спеціальності зазначають у  30% вакансій. Серед вимог до спеціальних кваліфікаційних навичок вказують 1С (15% оголошень), знання ПК (16% оголошень) та знання англійської мови. 

На ці посади більшість роботодавців не готові брати студентів або людей без досвіду роботи. Частка оголошень, де досвід роботи необов'язковий - 1.73%, а вакансій, на які готові взяти студента - лише 1.18%. У більшості оголошень (15,2%) про роботу на управлінській позиції роботодавці вимагають досвід роботи від двох років. У 6,46% оголошень цього напрямку очікується мінімальний досвід роботи до двох років.

В оголошеннях про вакансії популярного напряму “ІТ” найбільший перелік конкретних вимог. Вони залежать від внутрішньої спеціалізації, тому ми виділили найбільш розповсюджені. Серед них:

 • мови програмування (84% оголошень),

 • SQL (14% оголошень), 

 • git (13% оголошень), 

 • Linux (9% оголошень). 

Про англійську мову в ІТ згадують у 35% вакансій, у половині з яких очікують її знання на рівні intermediate/upper intermediate (18% оголошень). Аналітичні здібності та комунікативні навички вимагають у 7% вакансій, відповідальність – у 5%.

Без досвіду роботи влаштуватися на позицію в IT буде непросто. Майже немає оголошень, де досвід не обов’язковий (0,24% об’яв) та де готові взяти студента (0,75% об’яв). У більшості оголошень (23%), де у вимогах окремо зазначений досвід, очікують, що він буде більше двох років. З досвідом роботи до двох років можна спробувати податись на 5,65% оголошених вакансій.

Третім за популярністю серед студентів напрямом є “Гуманітарні науки” - у 2019 році туди надійшло 9,56% вступних заяв. Порівняно з іншими популярними спеціальностями в оголошеннях цього напряму найбільше згадок про вищу освіту - 34% об’яв.  

Також у вакансіях цього напряму багато уваги приділяється вимогам до soft skills. Зокрема очікуються: 

- навички комунікації (15% оголошень)

- відповідальність (15%)

- пунктуальність (6.5%)

- організаторські здібності (4%)

Серед професійних очікувань найчастіше вказують знання англійської мови; у 17% оголошень згадується володіння ПК, із них у 4.5% окремо зазначають знання пакету MS Office. 

На спеціальності з розряду “Гуманітарних наук” найлегше влаштуватися студентам (у 5.5% вакансій цього напрямку роботодавці готові взяти на роботу студента). Оголошень, де вказують мінімальний досвід роботи до двох років, не набагато менше - 4,4%. Досвідчених спеціалістів зі стажем від двох років шукають у 7,8%. Вакансій, у яких досвід роботи необов'язковий, лише 1,8%.

До топ-3 вакансій за запитом роботодавців входить “Охорона здоров’я” (8,69% у 2019 році). Оскільки цей напрям за популярністю серед студентів на четвертому місці, ми дослідили вимоги й до нього. 

Серед п’яти найпопулярніших вимог до спеціалістів сфери “Охорони здоров’я” три стосуються особистісних навичок. Найбільш очікуваними є:

 • комунікабельність (10.8% оголошень),

 • відповідальність (10.8%),

 • пунктуальність (3.5%). 

Цікаво, що конкретні вимоги до професійних умінь не увійшли до найбільш згадуваних в оголошеннях про вакансії. Проте потенційні працедавці часто очікують наявність попереднього медичного огляду (4.5% оголошень). Можливо, задля того, щоб скоротити час, протягом якого здобувачі зможуть приступити до виконання обов’язків. 

Вищу освіту у вакансіях цього напряму згадують трохи рідше, ніж в управлінні та гуманітарних спеціальностях (21,6% оголошень). 

Роботодавці переважно очікують кандидатів з досвідом роботи до двох років (5,4% оголошень, де згадують досвід) та більше двох  років (7%). Оголошень, де на вакансію готові взяти студента, - 1,89%. Досвід не важливий у 1,46% об’яв, в яких він згадується.

У вимогах до вакансій найпопулярніших напрямків часто зустрічаються комунікативні навички. Вищу освіту згадують найбільше в вакансіях сфери “Гуманітарних наук” та “Управління”. Найчастіше роботодавці в оголошеннях вказують очікуваний досвід роботи більше двох років.

Зарплатні очікування

Одним із факторів вибору професії може бути рівень майбутньої заробітної плати. Тому ми перевірили рівень зарплат для найпопулярніших вакансій та спеціальностей та порівняли його з середнім значенням, розрахованим на даних Jooble. При розрахунку показників ми відкидали зарплати менше мінімальної (3 700 грн/міс у 2018 р та 4 100 грн/міс.). Якщо в оголошенні була вказана вилка зарплат, то бралося нижнє значення. Для зарплат в іноземній валюті обчислювався гривневий еквівалент за курсом НБУ на день публікації вакансії.

Рівень зарплати у вакансіях вказують нечасто. З 822 805 вакансій, які потрапили до вибірки, заробітна плата вказана лише у 36% оголошень. 

Загалом показники зарплат в оголошеннях можуть бути занижені, оскільки зазвичай вказується її мінімальний або стартовий рівень. Цікаво, що у 2019 році середня зарплата на сайті Jooble (11 101 грн), була не надто вищою, ніж та, яку повідомляє Держстат (10 497 грн). 2018 року середня зарплата на Jooble (10 250 грн) перевищувала середню офіційну зарплату (8 865 грн). 

Рис.2 Заробітні плати за сімома найпопулярнішими напрямками вакансій та навчальних напрямів

*натисніть на рік для порівняння та наведіть на графік для деталей*

Очікувано найвищі зарплати у сфері Інформаційних технологій. Вони перевищують середнє значення більш ніж удвічі: 25 000 грн проти офіційних 10 497 грн.  

Спеціалісти сфери Управління можуть розраховувати на зарплату у 9 000 грн (на 1000 грн вище порівняно з минулим роком). Зарплати в інших сферах ще нижчі.  

На третьому місці за потребою в кадрах сфера “Охорони здоров’я”. Однак середня зарплата у цій сфері найнижча серед популярних напрямків - 5 000 грн, що вдвічі менше середньої офіційної зарплати. Порівняно з 2018 роком вона не змінилася. 

Трохи вища зарплата на позиції спеціальності “Гуманітарні науки”,  - 7 000 грн у 2019 році, що на 36% менше середньої зарплати, розрахованої на даних Jooble. 

Ми перевірили, чи є зв’язок між рівнем зарплат та кількістю вакансій та рівнем зарплат та кількістю заяв для кожного з 29 професійних напрямів. Жодного зв’язку між кількістю вступних заяв та рівнем зарплати ми не виявили. Слабкий зв’язок (r-Пірсона = 0.45) є між медіаною зарплат та кількістю вакансій за 2019 рік.

 

Як ми рахували

За два роки на  сайті-агрегаторі вакансій Jooble було опубліковано понад 4,5 млн вакансій. Jooble збирає вакансії з найпопулярнішихсайтів пошуку роботи, а також сайту Державної служби зайнятості. Абсолютна більшість із них - 82% - стосувалась робітничих спеціальностей, які розраховані на середню спеціальну освіту або не потребують освіти взагалі.  Це вакансії для кваліфікованих робітників з інструментом, робітників з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування, найпростіших професій. Кількості цих вакансій яскраво демонструють, що ринок праці України гостро потребує таких спеціалістів, але в цьому аналізі вони не брали участі.

Ми ж хотіли подивитися, чи співпадають найпопулярніші напрями навчання у ВНЗ та найпопулярніші спеціальності на ринку праці. Тому для нашого дослідження ми відібрали тільки ті вакансії, які потребують вищої освіти.  

Для аналізу уподобань студентів ми спирались на відкриту базу даних вступної кампанії 2019 року. До неї увійшло 908 303 заяви від більш як 154 тис. абітурієнтів, які вступали на основі повної загальної середньої освіти (після 11 класу). Ми проаналізували заяви на здобуття рівня “Бакалавр”, а також ОКР “Магістр” для медичних, фармацевтичних і ветеринарних спеціальностей - усього 29 напрямків навчання (121 спеціальність), затверджені Кабміном. 

Для порівняння вакансій та заяв абітурієнтів ми присвоїли вакансіям категорії, що відповідають галузям знань, за якими здобувається вища освіта в Україні. Такий розподіл здійснювався відповідно до професій, сфер діяльності та вимог, що були вказані у вакансіях. Так, наприклад, вакансіям для розробників було присвоєно категорію “Інформаційні технології”, для бухгалтерів – “Управління та адміністрування” (що включає спеціальність Облік і оподаткування), для економістів – Соціальні та поведінкові науки (що включає спеціальність Економіка). 

Вакансії могли отримувати по декілька категорій, якщо вони передбачали різні напрямки. Якщо, наприклад, у вимогах було вказано на вибір юридичну або економічну освіту, то вакансії присвоювалися дві відповідні категорії. Після очистки масиву вакансій та їх категоризації  відповідно до напрямів підготовки у ВНЗ України, ми отримали фінальний масив у  822 805 вакансій. І наостанок, для пошуку роботи також можна скористатися сайтом-агрегатором Jooble.

Автори: Марина Отт, лідерка проекту DataVox, Оксана Тимченко, аналітик VoxUkraine