Кожній дитині для розвитку та доброго самопочуття потрібно щодня понад годину активно рухатись – такі рекомендації ВООЗ. З огляду на тритижневий карантин, фізичні вправи ще потрібніші – як дітям, так і дорослим.

НАВІЩО РОБИТИ РУХАНКУ ВДОМА

Однією з цілей НУШ є поширення фізичної активності на уроках – кілька хвилин руханки допомагають дітям зняти напруження, розслабитись, перемкнути увагу, підняти настрій. Але руханка у школі, переважно, є більше грою, яка розважає, навчає, відволікає, але не дає потрібного навантаження для тіла.

Удома є більше часу та простору, щоб розім’ятись. У звичній обстановці дитина не буде соромитись робити, що їй хочеться, – потягуватись, присідати чи стрибати. А під час карантину фізичні вправи тим паче мають стати сімейною звичкою.

ЧОМУ САМЕ ЗРАНКУ

Насамперед, ранкова руханка дозволяє остаточно прокинутись, розім’яти м’язи, доставити порцію кисню до всіх клітин тіла – тому після неї таке приємне відчуття включеності в день. Заряд енергії допоможе почати день на позитиві, що особливо цінно, коли надворі похмура погода або, як зараз, немає можливості надовго вийти на вулицю.

Також щоденна рухова активність – це запорука не лише фізичного, але й психологічного здоров’я:

  • знижує дратівливість і тривожність;
  • додає впевненості в собі;
  • сприяє соціальній інтеграції у суспільстві.

Якщо дитина недостатньо рухається, у неї може розвинутись гіподинамія. Цю хворобу ще називають “хворобою цивілізації”. У разі гіподинамії погіршуються кровообіг, дихання, травлення, знижується м’язова сила. Страждають й інші функції організму: гіршають пам’ять, увага, знижується розумова і фізична працездатність. Імунітет знижується, дитина частіше хворіє.

ЯК ПОКИНУТИ ТЕПЛУ КОВДРУ І ЩОСЬ РОБИТИ

Якщо дорослим так не хочеться вилазити з теплого ліжка, то чому це має бути приємно дітям? Є ідея – почати руханку просто в ліжку. Потягування – чудовий старт. Вони будуть початком розминки, допоможуть “прокинутись” м’язам, розрухатись без стресу для тіла – ось воно тільки що спало, а тут уже кудись стрибати! Після потягувань подальші рухи принесуть більше задоволення.

Нагадуйте дитині, що тіло прокидається поступово і не варто його “будити” різкими і швидкими рухами. Краще почати розминку з розтяжок, неінтенсивних рухів шиєю, руками, стегнами, ногами, присіданнями. Ранкова руханка – не про спортивні рекорди, а про комфортне прокидання, гарний настрій та тонус організму протягом дня. Усі вправи мають бути приємними і цікавими для дитини.

ЧОМУ НЕ ФІЗКУЛЬТУРА

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, для розвитку організму дитині потрібно хоча б тричі на тиждень займатись вправами для укріплення м’язів, кісток та додавати аеробну активність високої інтенсивності. Ось для цього і буде фізкультура – командні ігри, групові заняття на кшталт баскетболу, футболу, волейболу тощо поєднують у собі ці три види активностей.

Та ранкова руханка – це не інтенсивне заняття спортом, а, швидше, можливість краще розуміти і керувати своїм тілом, що дітям дуже потрібно.

Тетяна Павліченко, журналістка проєкту “Дружня школа” Титульне фото: автор – ilona75, Depositphotos