Часто дорослі кажуть, що підлітковий вік — проблемний. Але ж для тінейджера перше кохання, непорозуміння з однолітками, тиск з боку школи/батьків/суспільства дійсно є болісними та проблематичними. Як зрозуміти підлітків? Вчасно застерегти? Пояснити, що виклики, із якими вони стикаються, слід бороти, не втрачаючи віри у себе? Маємо надію, що ці анімовані стрічки допоможуть знайти відповіді на ці складні й водночас прості питання.

Inside Out/Думками навиворіт

Повнометражна анімована стрічка студії Pixar познайомить вас із дівчинкою на ім’я Райлі, яка разом із батьками переїжджає жити до іншого міста, де на неї чекають різні негаразди. Але впоратися із ними допомагає любов та підтримка мами й тата — найближчих у світі людей.

Mimi wo Sumaseba/Шепіт серця

 

Стрічку присвячено першому коханню — романтичному й бурхливому. у центрі сюжету двоє підлітків, які були закохані у книги, а згодом закохалися один в одного. Цей мультик допоможе глядачам розібратися у власних почуттях на прикладі героїв, адже головна героїня Сідзуку дізнається багато нового про себе саму, зустрівши хлопця Сейдзі. Однією з головних тем анімованого фільму є період дорослішання, перехідний вік у всіх його проявах. У багатьох деталях режисером розглядається еволюція почуттів дівчинки — від невдоволення настирливим хлопчиськом до прихильності до нього. А найголовнішою темою є пошук самого себе і подолання труднощів на шляху до своєї мрії. До речі, сценаристом виступив Хаяо Міядзакі.

Zero/Нуль

 

Цей мультфільм роз’яснить у чому полягає суть дискримінації та покаже, які наслідки вона може мати для тих кого дискримінують, й тих, хто дискримінує. Дівчина на ім’я Зеро (тобто «нуль» у перекладі із англійської) живе у світі, де людей дискримінують за їх порядковими номерами, тобто чим менше число тобі надано від народження, тим меншу вагу у суспільстві ти маєш. Одного разу Зеро зустрічає такого ж, як вона, вигнанця. Між ними спалахує кохання, та раптом чоловіка Зеро кидають за грати. Вона повідомляє йому, що вагітна й розуміє, що її дитині загрожує небезпека, бо злі Сімки, Одиниці та Четвірки знищать усю сім’ю Зеро. Але після народження трапляється справжнє диво…

Cuerdas/Струни

Цей 11-хвилинний фільм іспанського мультиплікатора Педро Соліса в 2016 році отримав премію Гойя. Соліс присвятив його своїм дітям — дочці Алехандрі та синові Ніколасу. Ви побачите, наскільки сильно і накраще змінилося життя дівчинки Марії, коли вона познайомилася з особливим хлопчиком, у якого діагностували ДЦП. Подивитися стрічку в хорошій якості ви зможете на Vimeo.

Persepolis/Персеполіс

Графічний роман іранки Маржан Сатрапі майже одразу став культовим: у світі продано близько півтора мільйони примірників. Це не історія про супергероїв, це історія дитинства і юності Маржан до, під час і після Ісламської революції в Ірані, коли з доволі прогресивної арабської країни Іран став ісламською республікою, де не було місця для волелюбних дівчат, які захоплюються рок-музикою, тому що це проти «традиційних цінностей». Книгу Сатрапі перекладено на 20 мов, а в США вона навіть входить до учбових програм більше ніж 160 коледжів та університетів. В 2007 році роман екранізували. Повнометражний мультфільм, який отримав спеціальну премію журі в Каннах та був номінований на «Оскар», ми пропонуємо подивитися тінейджерам та їх батькам.

Айя із Йопугона/Aya de Yopougon (Aya of Yop City)

Ця стрічка — екранізація графічного роману письменниці Маргарити Абуе. Дія розгортається у 70-х у місті Йопугон, що у Кот-д’Івуарі, навколо дівчини Айї та двох її подруг. Поки подруги шукають собі «достойну партію» й розважаються, Айя старанно вчиться. Вона не хоче бути «просто доброю дружиною», бо прагне зробити якийсь внесок у життя суспільства. Але стається так, що одна з подруг вагітніє та лишається сама. Айя мусить допомогти, отже невдовзі починає доглядати за новонародженим малюком, піклуючись й про покинуту юну матір. Мультфільм демонструє, яким чином дівчата та жінки протистоять викликам патріархального суспільства, тримаючись разом.