У VUCA-світі знання втрачають актуальність дуже швидко, тому їх необхідно постійно оновлювати, щоб зберігати конкурентоздатність у професії. Але і темпи – життя, роботи, розвитку ринку – зростають, тому знайти час на навчання усе важче. В майбутньому прогнозується занепад системи вищої освіти та тривалих програм, і панування більш мобільних форм навчання. Отже, як навчатися в потоці – без відриву «від виробництва», з мінімальними витратами часу?

Резюме книг

У професійній літературі можна запозичити багато корисних порад, проте у щільному графіку не завжди реально знайти час на читання. До того ж, нелегко знайти книгу-одкровення, в якій дійсно багато цінного. Існують виключення, які несуть по-справжньому проривні знання, проте зазвичай більшість інформації нам уже знайома.

Ніщо не замінить сам ритуал спокійного, вдумливого читання – проте якщо часу немає, а знаходити натхнення для нових професійних досягнень необхідно, можна згадати шкільні роки: трохи «полінуватися», прочитавши короткий зміст. Тут є ризик, як у старому анекдоті, судити про таланти «Бітлз» по пісні, яку фальшиво наспівує сусід. Адже той, хто переказує книгу, інтерпретує її зміст. Проте можна знайти цілком об’єктивні варіанти.

Аудіокниги

Знову-таки: книгоманів приваблює сам процес читання, і вони краще відмовлять собі в їжі та сні, але не в цьому. Візуалам непросто сприймати інформацію в такий спосіб, але при дефіциті часу аудіокниги– також цінний ресурс. Слухати аудіокнигу можна, наприклад, під час виконання хатніх справ, прогулянки або монотонної роботи.

Подкасти

Мікронавчання в тренді: надлишок інформації спонукає нас сприймати інформацію невеликими порціями і вибірково; великі обсяги наш мозок просто не може обробити. Отже, для навчання є сенс обирати міні-формати, наприклад – подкасти: лаконічні відео- та аудіозаписи на певну тему. У мережі у вільному доступі є подкасти на найрізноманітніші теми – від вузькопрофесійних до софт-скіллзових, окрема категорія – вивчення іноземних мов.

Додатки

Багато корисного міститься у смартфоні. Гру в кульки можна замінити чимось більш конструктивним. Є безліч додатків, які допомагають отримувати нові знання. Можна поповнювати словниковий запас, вивчати мову, правила дорожнього руху, гру на музичних інструментах тощо. І все це – в легкій для сприйняття гейміфікованій формі.

Підписки

Щоб отримувати бажаний контент, достатньо просто підписатися на усі цікаві ресурси – у соціальних мережах та на сайтах, налаштувати отримання новин від цікавих блогерів та лідерів думок. Головне – формувати вхідну інформацію усвідомлено, позбуватися усього, що засмічує простір, та знаходити те, що збагачує знання.

Нетворкінг

Прослухати довгу лекцію чи поспілкуватися за кавою? Дехто без вагань обере другий варіант, і нехай – адже отримувати корисні знання можна і так. Неформальна зустріч із досвідченим колегою може дати більше, ніж триденний тренінг, перевантажений теорією. Наразі проводиться багато заходів, які дозволяють навчатися в невимушеній, навіть дружній атмосфері: сніданки, мітапи, професійні клуби… Обирайте теми до смаку і розвивайтеся просто.

Навчання on the job

Класична модель корпоративного навчання передбачає, що 70% знань ми отримуємо саме на практиці, 20% – це тренінги та наставництво, і тільки 10% – лекції та читання. Нові можливості для розвитку можна отримати, навіть якщо не відходити від власного робочого місця. Йдеться не тільки про внутрішні навчальні заходи. Іноді достатньо проявити трохи ініціативи, розширити повноваження, виконати незвичну функцію. Навчитися новому і паралельно звернути на себе увагу: проактивність цінується в багатьох компаніях.

Принцип «завжди під рукою»

Корисно постійно носити з собою «чергове» джерело отримання знань. Це може бути книга, кросворд, головоломка – будь-що для інтелектуального розвитку. Якщо в сумці завжди буде щось корисне – можна з користю використати вільний час, який з’явився спонтанно: наприклад, у черзі, в заторі або якщо хтось запізнюється на зустріч.

Насправді ж усе залежить від мотивації – наскільки вам цікаво отримувати нові знання у своїй галузі. Від розуміння цілей – того, що ви отримаєте, якщо будете розвиватися. Та самоорганізації – здатності знаходити принаймні 15 хвилин на навчання, але робити це щодня.