«Чистих» професій, як медик, архітектор чи вчитель, не буде. Що варто вивчати вже зараз, аби мати роботу через 10 років

2015 року у Великій Британії науковці Деніел та Річард Саскінди випустили книгу «Майбутнє професій» (The Future of the Professions). Спираючись на досвід, статистику та науку, вони пророкують занепад сучасних професій та описують людей і системи, які їх замінять. За лічені роки нам не знадобляться лікарі, вчителі, бухгалтери, архітектори, духовенство, консультанти, юристи та багато інших, затребуваних у ХХ столітті. Видання взагалі ставить під сумнів існування професій у ХХІ столітті. За 10-15 років ринок потребуватиме «універсальних бійців», які знають кілька іноземних мов, основи програмування, мають вузькоспеціалізовані знання з тієї чи іншої галузі та головне – вміють швидко навчатися новому й забувати старе. Класичні «чисті» професії зникнуть. Їх замінять системи – технологічні та людські. Що вивчати, як себе розвивати та як реагувати на зміни, аби не стати аутсайдером за 10 років, розповідає Світлана Герасименко, авторка освітнього проекту Рrofession X, та Іветта Делікатна, послиня Університету Сингулярності в Україні (2011-2016 рр.).


Іветта Делікатна, послиня Університету Сингулярності в Україні (2011-2016 рр.)

Зараз масово зникають професії, які замінюються технологіями. Навіть в Україні вже підзабули про класичного оператора таксі й перейшли на додатки. Усі нові професії також пов’язані з появою технологій і обслуговуванням тих галузей, куди вони приходять. Напевно, вже років через 10-15 з’явиться юрист із захисту прав роботів або оператор міського потоку для автономних машин. Виробничі професії зміняться просто кардинально, коли 3D-принтери будуть стояти в кожному мікрорайоні й друкуватимуть для нас меблі, машини та навіть їжу.

Щоб залишатись конкурентними в цьому новому світі, який настане дуже швидко, у будь-якому разі потрібні базові знання: математика, мова, основи науки. Питання радше полягає в тому, щоб швидше визначитися з майбутнім вибором і почати спеціалізуватися якомога раніше, не забиваючи собі голову зайвою інформацією. Також важливо постійно вивчати те, як технології впливають на всі сфери нашого життя, і розуміти, як у своїй професії можна їх використовувати. Не буде монопрофесій, всі вони так чи інакше будуть пов’язані із впровадженням технологічних рішень.


Щоб бути конкурентним у майбутньому, треба розвивати навички спілкування. Причому як з людьми, так і з технікою. Адже ШІ (штучний інтелект) поширюється з людського. Тому варто зосередитися і на призабутих етиці та риториці, і на критичному й логічному мисленні.У школах і університетах мають залишитися як точні науки, так і гуманітарні. Точні розвивають логічне мислення, гуманітарні (якщо їх правильно викладати) – критичне. Інша річ, що викладати їх необхідно не так, як ми звикли бачити це в наших школах. При цьому учні чи студенти вже на заняттях повинні розуміти, як застосувати знання в реальному світі, як вони впливають на вибір їхніх майбутніх професій, як це пов’язано з успіхом… Реформа «Нова Українська школа» якраз відображає всі ці потреби.


Світлана Герасименко, засновниця освітнього проекту Рrofession X

Людям потрібно буде мислити самостійно та власноруч відстежувати тренди. Звичайно, будуть зникати професії, які можна буде автоматизувати. Компаніям вигідніше буде придбати автомат за великі гроші, який буде швидше і якісніше виконувати роботу. У нього буде гарантія і не потрібно буде вкладати ресурс, який зазвичай витрачається на пошук нових співробітників, на їхню освіту, на те, щоб вони не вигоріли емоційно чи не задумались перейти в іншу компанію.

«Чистих» професій, як медик, електроінженер чи вчитель, не буде. Тому що всі перегукуватимуться з ІТ та суміжними сферами. Наприклад, людина і буде фешн-дизайнером, і зможе проектувати одяг через програму, друкувати на принтері або його «оживляти» чи анімувати. Також професії постійно будуть трансформуватися. Це означає, що професія може відходити, але людина свої знання буде застосувати до іншої сфери. За 10-15 років багатьох спеціалістів потребуватимуть такі галузі, як розваги, управління людським ресурсом, медицина, енергетика, архітектура та освіта. Тому варто вивчати всю індустрію якомога більше, а не фокусуватися на конкретній професії.


Розваги

Автоматизація праці та штучний інтелект, який спростить купу процесів, сприятиме вивільненню часу. Цей вільний час людина буде заповнювати або саморозвитком, або розвагами. Вивчатиме суміжні сфери і професії, де може себе застосувати і розвинутися, або буде розважатися: «мені вистачає трьох годин роботи на день, я не хочу вчитися далі – хочу видовищ». Таких людей ставатиме більше.

Люди стають усе інертнішими: навіщо їхати кудись і напружувати свій мозок та м’язи, якщо майже ті ж самі емоції можна отримати вдома, сидячи в кріслі в шоломі віртуальної реальності.

Тому дуже активно зростатиме ринок розваг. Причому як віртуальних, так і реальних. Віртуальних буде більше. Люди стають усе інертнішими: навіщо їхати кудись і напружувати свій мозок та м’язи, якщо майже ті ж самі емоції можна отримати вдома, сидячи в кріслі в шоломі віртуальної реальності. Виросте й ринок ігрової індустрії, особливо з доповненою та віртуальною реальністю.


Управління людським ресурсом

Технології будуть з’являтися ще швидше. Один винахід, додаток чи послуга моментально породжуватимуть інші. Через це люди будуть шоковані і перебуватимуть у постійному стресі. Особливо ті покоління, які вже за 10-15 років стануть старшими – мілленіали і покоління Альфа. Здається, ніби це вони якраз сьогодні все рухають. Але, уявіть собі, навіть їм уже незабаром буде дуже складно сприймати той обсяг технологій і можливостей, що з’явиться у світі. Вони не встигнуть звикнути до такої швидкості, з якою за кілька років рухатиметься світ. Щось нове – це завжди стрес. Тим паче їм у спину дихатиме молодше покоління. Тому потрібно буде вивчати себе, щоб спиратися на свій досвід.

Прогнозую, що в майбутньому стане можливий обмін співробітниками. Наприклад, людина вже досягла висот у своїй кар’єрі і їй потрібно йти далі, тож компанія пропонує їй місце в партнерській компанії.

Через це люди шукатимуть допомоги в психологів, HR-ів, кар’єрних консультантів. HR-ри, які працюватимуть у майбутніх компаніях, теж повинні будуть розвивати свої вміння та ставати тими ж психологами чи коучами. Щоб допомагати людям, по-перше, перекваліфікуватися, а по-друге, не вигорати. Прогнозую, що в майбутньому стане можливий обмін співробітниками. Наприклад, людина вже досягла висот у своїй кар’єрі і їй потрібно йти далі, тож компанія пропонує їй місце в партнерській компанії. Так бізнеси оточуватимуть себе тими людьми, яких знають та які більшою мірою будуть лояльними.


Медицина

Діагностика, б’юті-сфера та лікування з використанням технологій – в медицині вже зараз з’явилися ці напрямки, але за 5-10 років вони наберуть колосальних обертів. Поширюватимуться нанороботи, фітнес-браслети, розумні татуювання, чіпи-діагности. Останні будуть вживлюватися в тіло і постійно стежитимуть за станом організму або швидко лікуватимуть ті чи інші порушення. Розповідатимуть людям, що саме їм краще пити, їсти, коли найоптимальніше лягати спати та як ефективно лікуватися. Тобто люди стануть такими собі цивільними копіями Тоні Старка або Залізної Людини.

Процес лікування стане кардинально інакшим. Ті ж маленькі нанороботи розноситимуть ліки по всьому тілу або заживлюватимуть рану.

Тому ця галузь потребуватиме спеціалістів не тільки з ІТ, але й із медицини. Через це сучасним старшокласникам чи студентам-медикам не просто варто, а необхідно звертати увагу на технологічний напрямок. Вони з цим працюватимуть. І вже буде недостатньо просто вивчити анатомію – потрібно буде якщо не самому щось генерувати, то вміти швидко освоювати сучасні технології. Аналогічно система діятиме і для ІТ-шників. Якщо ви хочете щось подібне створювати, то потрібно розуміти як найпростіші речі на кшталт «як тече кров» і «чому ми дихаємо», так і складні процеси – вагітності, ДНК, роботи головного мозку.

Процес лікування стане кардинально інакшим. Ті ж маленькі нанороботи розноситимуть ліки по всьому тілу або заживлюватимуть рану. Це буде швидше та ефективніше, ніж традиційні таблетки чи сиропи. Операції проходитимуть з лазерами, вакуумом і так далі. Це вже сфера медицини, яка залучає ІТ. Але в будь-якому разі медицина й технології працюватимуть разом. Тому вже зараз я б радила молодим початківцям чи тим, хто хоче обирати ці професії, вивчати їх паралельно. Тому що й «абстрактних» ІТ-фахівців не буде. Вони працюють кожен у своїй галузі – машинне навчання, Big Data, програмування тощо.


Енергетика

За 10 років відновлювальна та альтернативна енергетики братимуть верх. Уже зараз електроенергію навчилися добувати зі снігу – пристрій із силіконом може перетворювати заряд сніжинок у чисту електрику. Тому будуть затребувані експерти з енергетики, які будуть розробляти методи переробки біологічних відходів на виробництвах, та фахівці з ресайклінгу, тому що пластику в нас удосталь на планеті – і його потенціал, зокрема енергетичний, будуть усе більше використовувати.

Будуть затребувані експерти з енергетики, які будуть розробляти методи переробки біологічних відходів на виробництвах, та фахівці з ресайклінгу


Екологія, архітектура нових міст, сіті-фермерство

Екологічна ситуація буде змінюватися, деякі країни підуть під воду, буде багато біженців. Тому вже за кілька років ми будемо кардинально перебудовувати міста. Уже зараз проектують повністю автономні міста або будуть їх на воді. Тож будуть потрібні архітектори. Також у цій зв’язці йтимуть сіті-фермери. Родючої землі та землі в принципі буде меншати – але людей годувати доведеться, тому сіті-фермерство буде необхідне.

Знову затребувані стануть агрономи, біологи, селекціоністи, тобто всі, хто зможе вивести щоразу родючіший сорт або зробити вирощування їжі з меншими затратами води, землі та поживних речовин.

Через це знову затребувані стануть агрономи, біологи, селекціоністи, тобто всі, хто зможе вивести щоразу родючіший сорт або зробити вирощування їжі з меншими затратами води, землі та поживних речовин. При цьому ці три професії будуть перетинатися – це буде і архітектор, і еколог, який враховуватиме підйоми води, коливання ґрунту для будівництва будинків на воді, і фермер, який на даху чи стіні вирощуватиме салат і помідори.


Освіта

Вона буде змінюватися суттєво. Людина протягом свого життя мінятиме 4-5 професій. Буде процвітати корпоративна освіта. Уже зараз при великих компаніях діють не просто курси, а окремі школи, де працівників розвивають у різних напрямках. Можуть з’являтися галузеві заклади, де потужні гравці ринку домовлятимуться між собою, виділятимуть своїх експертів та даватимуть освіту людям, які прийдуть працювати в ці компанії. Тобто роль і функція університетів кардинально зміниться. Вони конкуруватимуть не просто між собою – хто краще дає знання і займає вище місце в рейтингу, а з корпораціями, які навчають людей і одразу беруть їх на роботу. Це вже зараз активно використовують ІТ-гіганти, а в Києві, наприклад, діє Unit City та інші спеціалізовані центри, де за кілька місяців можна навчитися більшим речам, ніж за кілька років університету.

Будуть також експерти з індивідуального навчання. Вони, по-перше, аналізуватимуть якості та здібності кожного свого учня, по-друге, будуть у темі, що потрібно на ринку, які є затребувані професії, які є вакансії, і будуть туди скеровувати. А якщо не вистачатиме знань, то підбиратимуть спеціальні курси.

Обов’язково треба вчити іноземні мови. Англійську і ще якусь мову додатково. Більше мов – більше шансів знайти хорошу роботу та реалізувати свій потенціал.

Затребуваними стануть і ті професії, де людина взаємодіє з людиною. Наприклад, GR (Government Relations), коли для запуску якогось проекту потрібна підтримка одночасно владних інституцій, громадського сектору та ІТ-інструментів. І поки нами ще керують люди, а не штучний інтелект, ця професія «зв’язкового» стане дуже популярною. Тому що часто і зараз буває, що інженери розробили якусь технологію, але для того, щоб її випробувати, потрібно провести переговори з низкою країн, запатентувати, домовитися з компаніями, де її можна інтегрувати, або взагалі створити якісь законодавчі норми щодо її використання, не кажучи вже про спонсорство чи виділення коштів. Тому такі дипломати сполучатимуть між собою інших людей.


Творчість

Творчість залишиться. Але теж у своєму вимірі. Людині потрібно буде розвивати творчі здібності, але навіть не так заради самої творчості, як заради пошуку нових рішень і поглядів. Деякі люди в творчості шукатимуть спокій, баланс, тому це теж буде важливо у світі, який постійно змінюється. «Жива» творчість, як театр, опера, музика, співи, теж розвиватиметься. Тому що це насамперед розвиває мозок.

Креатив однозначно залишиться, але, як і все решта, зазнає значного впливу технологій.

Кожна дитина повинна займатися музикою. Не для того, щоб потім стати музикантами чи дирижерами, а для розвитку мозку. Заняття музикою, як і слухання, активізує дуже багато частин мозку, тому творчість потрібна буде як розвага, заспокоєння та засіб для пошуку рішень у побутових справах. Креатив однозначно залишиться, але, як і все решта, зазнає значного впливу технологій.