Що ж це за фантастичні звірі такі – науково-популярні книжки українською, - та де їх шукати? Якщо ви такий самий книжковий хробак як я, то тільки радієте кількості та якості перекладів популярної науки, що у з’являються у наших книжкових магазинах. Одних тільки книжок про мозок за останні 2 роки вийшло українською більше десятка у різних видавництвах.

Якщо є розмаїття, то є і муки вибору. Особливо, якщо обмежений бюджет. Досвід підказує, що у книжкових магазинах на чільному місті часто стоїть не найкраща з книжок певної області знань. Тут у пригоді мають стати відгуки та рецензії, які допоможуть зорієнтуватися, що і до чого, і чи воно коштує ваших грошей. На мій подив, в нас не так вже і багато ресурсів, де більш-менш постійно аналізують новинки нон-фікшну, не кажу вже про популярну науку.

Нижче декілька ресурсів та порад від книжкового хробака, що практикує розібратися та заощадити гроші.

  1. Найбільш відомий серед любителів книжок портал «Читомо» http://www.chytomo.com. Великий, аж занадто багато всього. І при цьому він не дуже полюбляє нон-фікшн та взагалі наук-поп. Практично немає підбірок на кшталт «Найцікавіший нон-фікшн 2017» або «5 найкращих книг про космос». Пошук по тегам «нон-фікшн» та «популярна наука» видає або непотрібне або просто дуже мало. Є великі гарні розгорнуті рецензії з уривками на двійко книжок, наприклад Ніла Шубіна «Внутрішню рибу», але їх мало, і вже треба знати, що шукати. Розчарування, якщо чесно.
  2. Блог книжкового інтернет-магазину та порталу Yakaboo https://blog.yakaboo.ua Отут вже набагато більше і цікавіше, ці хлопці та дівчата книжки продають, отже вони кревно зацікавлені у тому, аби новинку помітили та захотіли купити. По тегам «нон-фікшн», «популярна наука», «космос», «фізика» і таке інше вам запропонують тематичні підбірки, рецензії місцеві та потягнуті з інших джерел інтернету, а наприкінці ще й поставлять посилання на книжки, схожі за темою на ті, що вас зацікавили. Дуже зручно. Конкретні рецензії на окремі книжки добре структуровані, вказано, яку саме аудиторію це може зацікавити. Але будьте обережні. Коли я в однієї з рецензенток на початку допису прочитала щось на кшталт «я взагалі не люблю наук-поп, бо його пишуть люди, які люблять повчати, і самі не вміють нічого, і тому вчать інших» - я зрозуміла, що книжку, яка сподобалась їй, не буду читати у жодному разі. Але людина, яка думає так само, навпаки, може надихнутися таким відгуком. Єдина і велика проблема Yakaboo для мене – вони продають також багато російського наук-попу та нон-фікшину, і він пролазить у них у майже всі підбірки та поради читачам. І це таки дратує :(.
  3. Книжковий портал «Друг читача» https://vsiknygy.net.ua/. Створений саме аналізувати та рецензувати новинки українських видавців. Багато рецензій, але не дуже зручна система тегів. Видно, що орієнтація більше на гуманітарний та мотиваційний нон-фікшн. Є непогані підбірки. Особливо люблять «Наш формат» :).
  4. Власне блог «Нашого Формату». Корисний тим, що там вони публікують уривки науково-популярних книжок, що вийшли або вийдуть у видавництві незабаром. Можна почитати і зрозуміти, чи зайде вам авторський стиль та манера пояснення. https://nashformat.ua/blog/what_to_read/
  5. Можливо, жінки більше люблять читати, ніж чоловіки, але мені дуже подобаються підбірки книжок, які робить для читачок портал WOMO https://womo.ua/tag/knigi/ . У них гарний смак, і наук-поп там теж є.
  6. І звісно ж, last but not least сайти власне українських видавництв, які останнім часом дійсно звернули увагу на науково-популярну літературу. Серед них хочу виділити сайт «Клуба сімейного дозвілля». Сам сайт візуально страшний та незручний щодо пошуку, але під книжкою, яку видавництво вам продає, члени Клубу мають можливість коментувати та залишати свої зауваження чи побажання. Їх читати дуже цікаво, видавництво їх не знищує і чемно відповідає, бо на членстві у цьому клубі вже давно, ще з 90-х, побудована вся їх маркетингова стратегія. З коментарів можна дізнатися про помилки у перекладах, виявити, що у книжки взагалі не було жодного наукового рецензенту, і багато різного і цікавого, що допоможе прийняти рішення про купівлю або ні. Ось як приклад https://www.bookclub.ua/ukr/catalog/books/learning/product.html?id=47376
  7. У ФБ є люди, які дійсно дуже круто шарять у новинках наук-попу, навчальній літературі, популярній науці для дітей тощо. Один з таких людей – Куля Ботаніки. Особисто я впишу у віш-листа все, що вона порадить.

Гарного читання!