«Гроші ходять за вчителем»: як працюватиме цей принцип?

Як відбуватиметься підвищення кваліфікації педагогів та що означає принцип «гроші йдуть за вчителем»?

У Міністерстві освіти та науки України пояснили: можливість збільшення шляхів підвищення кваліфікації вчителів визначається частиною 2 статті 59 Закону України «Про освіту».

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ може здійснюватися наступним чином:

– навчання за освітньою програмою;

– стажування;

– участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.

Існують декілька форм підвищення кваліфікації:

– інституційна;

– дуальна;

– на робочому місці (на виробництві) тощо.

Механізм «ГРОШІ ХОДЯТЬ ЗА ВЧИТЕЛЕМ» дозволить вчителю самостійно обирати форму та місце, де він проходитиме підвищення кваліфікації.

«Гроші ходять за вчителем»: як працюватиме цей принцип?

План підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджуватиметься педагогічною радою закладу за пропозиціями педагогічних працівників.

Лілія ГРИНЕВИЧ, міністр освіти та науки України:

Мета Міністерства освіти і науки України – долучити кращих спеціалістів та максимально розширити можливості вчителя для підвищення кваліфікації. З 2019 року це планується зробити завдяки впровадженню механізму «гроші ходять за вчителем», коли педагог сам може обрати, де підвищити кваліфікацію, а держава за це заплатить.

ДЕ МОЖНА ПІДВИЩИТИ КВАЛІФІКАЦІЮ? Закон України «Про освіту» визначає, що педагоги мають право підвищувати кваліфікацію у закладах, що мають відповідну ліцензію або провадять освітню діяльність за акредитованою програмою. Результати підвищення кваліфікації у таких закладах освіти не потребуватимуть окремого підтвердження.

Нині ліцензії на підвищення кваліфікації за педагогічними спеціальностями мають:

– обласні інститути післядипломної педагогічної освіти (можуть мати іншу назву – наприклад, академія безперервного професійного розвитку тощо);

– заклади вищої освіти (як правило, профільні педагогічні, класичні університети).

З 2019 року має запрацювати механізм «гроші ходять за вчителем», що надасть можливість підвищувати кваліфікацію юридичних і фізичних осіб.

Порядок реалізації такої можливості визначатиметься Положенням про підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, проект якого наразі розробляється в Міністерстві.«Гроші ходять за вчителем»: як працюватиме цей принцип?

Деталізацію такої можливості визначає Концепція розвитку педагогічної освіти, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України 16 липня 2018 р. № 776.

Концепція не є документом прямої дії, однак вона визначає засади розвитку напряму та план для реалізації цих завдань.

Вказаний документ передбачає, що безперервний професійний розвиток може здійснюватися шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти, а накопичення визнаних результатів навчання може бути підставою для присвоєння професійних (зокрема, часткових) кваліфікацій.

Наразі розглядається можливість вести облік організаторів заходів неформальної освіти (участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо), програми яких користуються попитом, мають схвальні відгуки і визнаються експертним середовищем.

Отримані після навчання у них сертифікати прирівнюватимуться до документів ліцензованих закладів освіти і не потребуватимуть додаткового визнання педагогічною радою.

РЕЗУЛЬТАТИ. Обов’язковою умовою для визнання результатів інших видів підвищення кваліфікації має бути опис набутих нових або вдосконалених раніше набутих компетентностей і досягнутих результатів навчання, які пропорційні з витраченим на це часом.