ЗМІ і соцмережі все частіше порушують питання про майбутнє ринку праці, лякають тотальною автоматизацією і безробіттям. Натомість ви впевнені, що вас це не торкнеться. Адже ви працюєте в надійній компанії, сумлінно виконуєте свої обов’язки, керівник вас цінує і нібито не підшукує робота вам на заміну. Але що, як ваша професія дійсно зникне вже за кілька років?

Ми проштудіювали новітній «Атлас професій» і виявили, що 57 фахів стануть непотрібними ще до 2030 року. Давайте розбиратися, які професії потрапили до списку «пенсіонерів» і чому, а також як підвищити свою конкурентоспроможність у боротьбі за робочі місця в майбутньому.

Чого чекати?

Ще у 2015 році міжнародна консалтингова компанія McKinsey & Company опублікувала результати дослідження, згідно з якими 45% усієї роботи сьогодні можна автоматизувати за допомогою наявних технологій.

Звісно, важко уявити робота, що керує компанією, але машини вже здатні виконувати за людину частину її обов’язків – перевіряти тексти, діагностувати хвороби, підводити баланс тощо. В обробці великого масиву даних сучасним технологіям немає рівних. Поки спеціаліст з видачі кредитів проаналізує одну заявку, машина в онлайн-режимі прогляне тисячу.

Жоден керівник не відмовиться отримувати кінцевий результат роботи швидше і при цьому дешевше.

Професії, зосереджені на виконанні одноманітних та повторюваних дій, не зможуть чинити спротив автоматизації.

Кому варто готуватися до професійних змін у майбутньому?

Копірайтер, журналіст, коректор

Мова не йде про написання експертних матеріалів, але штучний інтелект вже може складати прості та змістовні тексти на будь-яку тематику. Це ставить під загрозу існування копірайтерів, які створюють тексти для SEO чи опису товарів, та навіть журналістів. У світі вже існують інформагентства, в яких новинні замітки пишуть роботи на основі моніторингу і аналізу даних. Поки що це новини про погоду та затори, але у майбутньому список тем обіцяють розширити.

Що стосується коректора, то вже зараз на повну ставку його наймають хіба що видавництва, а коректорські функції перебирають на себе редактори, журналісти та копірайтери, які користуються спеціальними програми для виправлення пунктуаційних та орфографічних помилок. З часом ці автоматизовані системи стануть настільки досконалими, що взагалі виключать людську складову з процесу перевірки текстів.

Бухгалтер та банківський працівник

Сучасне програмне забезпечення дозволяє підприємцям вести бухгалтерський облік, проводити аудит та формувати кошториси без залучення відповідного спеціаліста.

Те саме стосується і робітників банку. Сьогодні більшість банківських операцій можна провести онлайн – розмістити депозит, переказати гроші, отримати кредит чи розрахуватися за комунальні послуги. Тож у майбутньому менеджерів у відділеннях банку стане набагато менше і обслуговуватимуть вони лише невеликий відсоток населення – тих, хто не адаптується до змін.

Статистик, аналітик, логістик

Робота з великими масивами даних буде автоматизована у першу чергу. Штучний інтелект краще виконує стандартні повторювані операції – моніторинг, підрахунок, аналіз, розробку маршрутів тощо. У майбутньому людині достатньо буде лише контролювати процес.

Бібліотекар, документознавець

Довгоочікуване оцифрування призведе до справжньої революції у бібліотечній та архівній справі. Уся інформація буде доступна в онлайн-режимі, тож необхідність у великій кількості працівників просто зникне.

Турагент, екскурсовод

Вже зараз організувати поїздку можна самостійно та без посередників – купити квитки онлайн, забронювати готель або квартиру на booking.com чи airbnb.com, а для прогулянок містом обрати мобільний додаток або поїздку на туристичному автобусі hop on hop off, у якому є аудіогід, замість екскурсовода.

Юрисконсульт, нотаріус

У майбутньому все більш популярними ставатимуть онлайн-консультації, завірення документів відбуватиметься за допомогою цифрового підпису, а необхідні довідки можна буде отримати в електронних базах даних.

Інші спеціальності

Операторів call-центрів вже заміняють чат-боти у месенджерах. У найближчому майбутньому ви зможете консультуватися, робити та навіть оплачувати замовлення прямо у Facebook чи Telegram. Касирів замінять електронні каси, листонош – поштомати, вахтерів та охоронців – система електронних перепусток, а білетерів – автоматизовані сканери квитків.

Невже все так погано?

Насправді ні. Звісно, прогрес неминучий. Але хіба так було не завжди? Кудись же свого часу поділися телефоністи, водовози та люди-будильники (а були й такі). Змагання за робочі місця з технологіями триває з початку першої промислової революції. І хай якими досконалими не здаються машини сьогодні, їх «необмежені» можливості по-своєму обмежені.

Робота штучного інтелекту заснована на певних алгоритмах та накопичених даних. Саме тому людина не здатна з ним конкурувати у виконанні шаблонних, часто повторюваних та об’ємних завдань, переконаний Ентоні Голдблум, експерт з машинного навчання. Але він визнає, що машини стають безпорадними, тільки-но стикаються з нестандартною та новою для себе проблемою. Тоді як людина, озброївшись креативним підходом і дизайн-мисленням, знайде рішення будь-якої проблеми

Який висновок з цього можна зробити?

Професії, зосереджені на вирішенні унікальних та новаторських завдань, залишаться затребуваними завжди.

Тож спитайте себе, скільки відсотків вашої роботи складає рутина і що ви можете зробити, аби це змінити і підвищити власну значимість. Можливо, розширити коло обов’язків, узяти на себе додаткову відповідальність чи навіть вчасно опанувати нову професію.

Що робити, щоб втриматися на плаву?

У найближчий час нас однозначно чекає скорочення робочих місць і підвищена конкуренція – як з машинами, так і з іншими професіоналами. Що допоможе не залишитися за бортом у майбутньому?

Постійно навчайтеся

Враховуючи скорочення робочих місць, попитом користуватимуться універсальні спеціалісти, які будуть поєднувати в собі кількох професіоналів. Намагайтеся включити до своїх обов’язків більше креативних та відповідальних завдань – це додасть вам конкурентних переваг у майбутньому. Наприклад, той же копірайтер, якому загрожує автоматизація, значно підвищить власну employability, якщо на додачу до навичок письма оволодіє основами email-маркетингу чи SMM.

Глобалізуйтеся

Ринок праці в майбутньому не матиме регіональних чи мовних обмежень, і наймати працівників з усього світу для різних проектів стане звичною справою. Вже сьогодні ви можете віддалено співпрацювати з різними компаніями. Для цього потрібно знати кілька іноземних мов (як мінімум – англійську) та зареєструватися на міжнародних біржах праці, наприклад Upwork або Outsourcely.

Ви можете знайти постійну роботу, брати щоразу різні замовлення або співпрацювати з кількома проектами одночасно. Самоорганізація та вміння працювати без прив’язки до конкретного місця, мови чи системи допоможуть не залишитися без роботи у майбутньому.

Пробивайте собі дорогу

У майбутньому роботодавці надаватимуть перевагу так званим go-getters – найбільш енергійним та мотивованим кандидатам, які вміють презентувати себе та вирізнитися на фоні конкурентів. Недостатньо буде пасивно чекати на пропозицію роботи, хай яка у вас освіта та досвід – необхідно буде відвойовувати своє місце під сонцем.

От ви знали, що Google наймає все більше працівників, які не навчалися у коледжі? Яскрава особистість, мотивація та наполегливість тепер відіграють не меншу роль, ніж диплом про вищу освіту.  

Вивчайте код

Можливо, це прозвучить трохи занадто, але в майбутньому поняття комп’ютерної грамотності вийде за межі, доступні нам зараз. Збільшення кількості різноманітних технологій та їхній вплив на наше життя передбачає вміння ними користуватися. Базові навички програмування вже сьогодні допоможуть і маркетологу, і дизайнеру, і редактору. Якщо є підручники з Javascript для 6-річних дітей, мабуть, і вам варто мати хоча б загальне розуміння справи.

Соціалізуйтеся

Унаслідок автоматизації людям доведеться зайнятися тим, що машини робити не здатні. З’явиться більше творчих професій, а також посад, що передбачають роботу не з механізмами, а з іншими людьми. Тому вміння налагоджувати зв’язки та знаходити спільну мову обов’язково стане у нагоді. Вже зараз варто розвивати емоційний інтелект, навички нетворкінгу та ведення переговорів, адже кар’єрний ріст у майбутньому залежатиме від уміння організовувати роботу з людьми.

У майбутньому робота перетвориться з набору посадових обов’язків у набір навичок і вмінь.

Перелік навичок, якими варто оволодіти до 2020 року, щоб зустріти нашестя роботів у всеозброєнні, опублікував у 2016 році Всесвітній економічний форум. Звісно, неможливо за один день навчитися нестандартно мислити, креативити і знаходити спільну мову з людьми, але бути готовими змінюватися у майбутньому – обов’язкова вимога.